ولادت حضرت معصومه(س)و روز دختر

بوسیله | شهریور 6, 1393

بی‌شک اهل بیت پیامبر(ص) چهره‌های پرفروغی به جهانیان عرضه کرده‌اند و نامشان مانند ستارگان درخشان در آسمان فضایل می‌درخشد. درخشان‌ترین ستاره در میان بانوان هفتمین منظومه ولایت، فاطمه فرزند پاکیزه موسی بن جعفر(ع) است؛ بانویی که سال‌هاست تشنگان معرفت از حریمش، زلال ایمان می‌نوشند و عارفان با گذر بر زندگی فرزانه‌اش و درک لحظه‌های آسمانی شدنش، درهای عروج را به روی خود می‌گشایند و بوی وصال را در گستره زمین منتشر می‌سازند. حضرت معصومه- سلام الله علیهاـ یکی از بانوان با فضیلت و با شخصیت خاندان اهل بیت- علیهم السّلام- می‎باشد. پدر بزرگوار او حضرت «موسی بن جعفر» امام هفتم شیعیان می‎باشد. مادر گرامی حضرت معصومه «نجمه» مادر بزرگوار امام رضا ـ علیه السّلام ـ می‎باشد. نجمه از بانوان با فضیلت و از اسوه‎های تقوا و شرافت و از زنان کم نظیر تاریخ بشراست. امام صادق(ع) به ولادت چنین بانویى بشارت داده بود، بنابراین پس از آنکه حضرت فاطمه معصومه(س) دیده به جهان گشود، آن روز براى حضرت نجمه(س) و حضرت رضا(ع) روز شادى و سرور وصف ناپذیر و روز مهمى از ایام‌الله بود.

دختران در اسلام، عزیز خانواده‌‏اند

زن و دختر در سبک زندگی ایرانی- اسلامی جایگاه بسیار والایی دارد زیرا نه فقط باورهای ملی ما برای بانوان جایگاه و احترام ویژه‏‌ای قائل است بلکه دین مبین اسلام نیز تکمیل‌‏کننده این‏ جایگاه بود. رفتار پیامبر اسلام با تنها فرزندشان حضرت فاطمه(س) زیباترین الگو را برای برخورد پدران با فرزندان دختر خود به تصویر می‌‏کشد. رسول خدا(ص) حضرت فاطمه(س) را بسیار گرامی می‏‌داشتند و ایشان را پاره تن خود می‏‌خواندند و با ورود حضرت زهرا(س) در یک جمع، پیامبر اکرم(ص) به احترام دختر مکرمشان تمام‌‏قد برمی‏‌خاستند. این الگوی رفتاری‏‌ در میان دیگر معصومین نیز دیده می‏‌شود و همواره بر عزیز‏داشتن دختران تأکید شده است و بی ‏تردید مباحثی‏ همچون حجاب و عفاف نیز حلقه تکمیل ‏کننده این عزتمندی و احترام به جایگاه والا و شأن بی‏ همتای زنان و دختران در جامعه است.

تضییع فرهنگ اسلامی، هدف غرب از هجمه‏‌ای نرم‏

فرهنگ ما فرهنگی خانواده‏‌محور است و از همین‏‌رو به‏‌دلیل جایگاه خوب فرزندان و به‏‌خصوص فرزندان دختر، دختران جامعه ما از موقعیت خوبی برخوردارند و همواره مورد حمایت خانواده و جامعه هستند اما نگاه غرب به زنان و دختران، نگاهی نادرست است که حتی در تعامل و تبادل فرهنگی نیز این نگاه و این فرهنگ به دختران ما آسیب می‌‏زند.
نگاه ابزاری و جنسیتی به زنان و دختران در فضای اجتماعی همراه با انتقال و تسری فرهنگ غربی در جامعه تسری‏ می‌‏یابد. مهم‏ترین هدف تهاجم فرهنگی غرب را می‌‏توان تضییع فرهنگ اسلامی و تخریب جایگاه والای زن در فرهنگ و جامعه اسلامی آن‌‏هم به بهانه و ادعای گزاف پایین‌‏بودن جایگاه زنان و دختران در جامعه اسلامی دانست.

Presentation1

توی یه وبلاگ یه خانمی یه پست نوشته بود:

تو خیابون داشتم می رفتم منو با چادر دید و گفت : تو این گرما این چیه ؟  آبپز نمی شی؟!!!

انگار یکی تو گوشم گفت:

… قل نار جهنم اشد حرا ….. بگو به آنان که آتش جهنم سوزان تر است.           سوره توبه ایه 81

در ادامه پست بالا به این حکایت  سیب اشاره شده بود:

apple

سیب ها را زیبا به تصویر کشیدند؛

اولی را کامل پوست گرفتند، طوری که زردیش به سیاهی کشیده شد.

دومی را نصفه نیمه پوست گرفتند و فقط آنجا که پوست نداشت به سیاهی می نمود.

سومی را سالم و با پوستی شفاف کنارشان گذاشتند

و کوتاه و زیبا نوشتند:

پوشیدگی دوامی برای زیبایی ست.      امام علی(ع)

در ادامه به بهانه روز دختر مطلب زیر را به عنوان الگوی دختران می آورم:

شاید تو خیلی از جاها شنیده باشید و یا خونده باشید، یه خانم میگه که الگوی ماحضرت فاطمه است!!

باید بگم که الگو پذیری ما از حضرت فاطمه(س) فقطیه ادعاست و در عمل اکثر ما پیاده ایم! اشکالکار اینجاستکه معصوم بودن و دختر پیغمبر بودن ایشون مانع و (بهونه ی ) پیروینکردن از ایشونه!

نکته اول: اگه کسی که تو کنکور اول شده یه دفعهباهات تماس بگیره و بگه میخوام راه و راز اول شدنم رو بهت بگم تا تو هم موفق بشیچیکار میکنی؟ میدونم هیچ کدوم از ما این حرف احمقانه رو نمی زنه که: ببخشید شما چوناول شدید من از راهنمایی شما استفاده نمی کنم،بلکه برعکس،همه ما دنبال کسی هستیم کهفوت و فن موفقیت رو به ما نشون بده…

حالا خودت بگو اول بودن و معصوم بودن فاطمه یهمانعه یا یه فرصت؟

نکته دوم: کی میگه هر کسی که باباش خوب بود حتماخودش هم خوبه!نمیگم به پسر نوح نگاه کن که برعکس بابای خویش شد میگم یه چرخی تواطراف خودبزنیم تا به این حکمت برسیم که:

گیرم پدر تو بودفاضل          از فضل پدر تو را چه حاصل

درسته پدر و مادر خوب،زمینه خوب بودن رو مهیاترمیکنه،اما…!!!! اما همه چیز به اراده و تصمیم تو بنده و البته حرکت با بصیرت ومعرفت.

بدون شک در عصر ما که بعضي نام آن را عصر برهنگي و آزادي جنسي گذارده اند و افراد غربزده ، بي بند و باري زنان را جزئي از آزادي او مي دانند، سخن از حجاب گفتن براي اين دسته ناخوشايند و گاه افسانه اي است متعلق به زمانهاي گذشته، ولي مفاسد بي حساب و مشکلات و گرفتاري هاي روز افزون که از اين آزادي هاي بي قيد و شرط بوجود آمده ، سبب شده که تدريجاً گوش شنوايي براي اين سخن پيدا شود.
حجاب بهترين حافظ و حصاري است که زن را از خطر بيگانه حفظ مي کند و زن بي حجاب همچون ميوه درختي است که شاخه آن از ديوار باغ به بيرون آويزان است و هر رهگذري به سوي آن دست دراز مي کند، مانند گلي است که هر کس به چيدن آن تمايل دارد. پوشيده بودن زن در جامعه نه تنها موجب تقويت بنيان خانواده است بلکه سبب حفظ ارزش زن و جلوگيري از ابتذال و تباهي او نيز مي باشد.

حجاب براي زنان مانند صدفي است که گوهر وجودش را از گزند خطرها و آسيب ها در برابر نامحرمان و بيگانگان مصونيت بخشيده و بيمه اش مي نمايد و به جامعه خصوصاً جوانان، آرامش مي بخشد و مانع هرگونه گسترش فساد و گرايش به فحشاء مي شود.

فلسفه پوشش اسلامي به چند چيز است ، بعضي جنبه رواني دارد و بعضي جنبه خانه و خانوادگي و بعضي ديگر جنبه اجتماعي و بعضي مربوط است به بالا بردن احترام زن و جلوگيري از ابتذال او.

حجاب در اسلام از يک مسأله کلي تر و اساسي تر ريشه مي گيرد و آن اينست که اسلام مي خواهد انواع التذاذهاي جنسي، چه بصري و لمسي و چه نوع ديگر به محيط خانوادگي و در کادر ازدواج قانوني اختصاص يابد.

اجتماع منحصراً براي کار و فعاليت مي باشد . برخلاف سيستم غربي عصر حاضر که کار و فعاليت را با لذت جوئيهاي جنسي به هم مي آميزد، اسلام مي خواهد اين دو محيط را کاملاً از يکديگر تفکيک کند.

اينکه اسلام در خصوص دستورات خود درباره پوشش و حريم ميان زن و مرد چه هدف و منظوري داشته است؟ آيا خواسته است زن را از لحاظ اقتصادي درخدمت مرد قرار دهد؟

قدر مسلم اينست که حجاب در اسلام بدين منظور نيست . اسلام هرگز نخواسته مرد از زن بهره کشي اقتصادي کند، بلکه سخت با آن مبارزه کرده است. اسلام با قطعيت تمامي که به هيچ وجه قابل مناقشه نيست، اعلام کرده است که مردم هيچ گونه حق استفاده اقتصادي از زن ندارند. اين مسأله که زن استقلال اقتصادي دارد از مسلمات قطعي اسلام است. کار زن از نظر اسلام متعلق به خود او است. زن اگر مايل باشد کاري که در خانه به وي واگذار مي شود مجاناً و تبرّعاً انجام مي دهد و اگر نخواهد مرد حق ندارد او را مجبور کند.

بمناسبت روز دختر، یاد شعری افتادم که مادر بزرگها برای دختران خود می خواندند: یک دختر دارم شاه نداره ، صورتی داره ، ماه نداره، از خوشگلی تا نداره ، شاه بیاد با لشگرش،شاهزاده ها دور و برش ، واسه پسر کوچیک ترش ، آیا بدم ،آیا ندم……

اما امروز هم مادران نیز برای دختران خود همین شعر را زمزمه می کنند:به کس کسونش نمی دم ، به همه کسونش نمی دم ، به کسی نشونش نمی دم…..

در پایان خطاب به دختران گرامی میگویم:

روزی روزگاری تو نیز باید برکت حضورت را به خانه ای ببری که امیدواریم سایه بانش همه عشق باشد و زیر پا فرش وفا پهن . به یاد داشته باش که جز این دو ، چیزی ضامن خوشبختی ات نخواهد بود.

تقدیم به همه ی دختران دنیا…..

دسته:اخبار و مسائل مربوط به شهرستان رابر دسته‌بندی نشده مجالس شادی

درباره پورشمس الدین

بسمه تعالی با توجه به اینکه امروزه یکی از راههای ارتباطی همین طور یکی از راههای آشنایی با مکان ها و ابزارهای مختلف فضای مجازی و اینترنت است و تقریبا تمامی شهرها و بخش عمده ای از روستاها هم وبلاگ یا سایت هایی برای معرفی خود اختصاص داده اند، در راستای همین اصل بر آن شدیم تا روستای خوش آب و هوای زمین انجیر را برای شما عزیزان معرفی کرده و هم همت خود را در راستای پیشرفت روزافزون روستا و شهرمان رابر به کار گرفته و از آنجایی که این روستا گردشگران زیادی را علی الخصوص در فصل های بهار و تابستان همه ساله به خود اختصاص می دهد مختصر توضیحی برای دوستداران و گردشگران این دیار که قصد بازدید از مکانهای دیدنی رابر و زمین انجیر را دارند باشد، لذا قطعا یکی از مکان های دیدنی هر شهرستانی روستاهای آن می باشند و روستای زمین انجیر هم با اختصاص دادن بخشی از زیبایی شهرستان رابر شامل باغ ها، مزارع و… در فصل بهار و رودخانه گذرنده از میان این روستا (رودخانه رودبر)- که از سرشاخه های هلیل رود میباشد، در نتیجه هدف نهایی چیزی جز پیشرفت و آبادانی شهرمان رابر و علی الخصوص روستای زمین انجیر نمی باشد و امیدواریم مطالبی که در این وبسایت قرار میگیرد مورد پسند شما قرار گرفته و همینطور امیدواریم که بتوانیم وظیفه ی خود را در راستای پیشرفت بیش از پیش روستا به نحو احسن انجام دهیم. ما را از انتقادات، پیشنهادات و نظرات خود بی بهره نگذارید و انتقادات، پیشنهادات و نظرات خود را از طریق یکی از شیوه های زیر با اینجانبان در میان بگذارید: ۱- در بخش نظرات مطالب ۲- ایمیل: apsh69[at]yahoo{.}com (احمد پورشمس الدین) و mapsh66[at]yahoo{.}com (محمدعلی پورشمس الدین) و info[at]zaminanjir{.}ir ایمیل زمین انجیر به امید ظهور عدالت گستر گیتی

1 دیدگاه در ولادت حضرت معصومه(س)و روز دختر

  1. یک اَلاف

    سلام آقای پور!
    متاسفانه سایت تان مدتی بروز نیست. من هر چه امروز ،فردا ، پس فردا ، روز بعد بعد بعد می کنم انگار شما در همان دیروز قرار دارید . انگار رفته اید سوریه بجنگید و به گروه ائتلاف بپیوندید، متاسفانه مدتی هیچ مطلب جدیدی نمی زنید . خواهش می کنم مطالب جدیدی بزنید هر چند که می دانم این روزها مشغله کاریتان زیاد است. از یادواره تا زاهدان از رابر تا کهنوج تا کرمان و… حداقل خبر یادواره را هم می زدید! دوستدار و خیرخواه شما مدیر مسئول روزنامه الف زمین انجیر !

    پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ریاضی *