پاسخ به یک شبهه: آیا عطسه زدن نشانه صبر است؟

بوسیله | مرداد 20, 1393

همان طور که قبلا در سایت  در لینک اعتقادات خرافی و نمونه های بارز آن در رابر و روستاهای توابع  درباره اعتقادات خرافی مطالبی را بیان کردیم، از جمله اینکه خرافه، نوعی از باور و اعتقاد است که پایه‌ی علمی و منطقی ندارد و براساس دانسته‌های قبلی و اطلاعات ثابت ‌شده مطرح نمی‌گردد. از آنجایی که انسان نمی توانسته از راه علم و منطق مسائلی همچون مرگ، تولد، فقر، جنگ و بسیاری از حوادث طبیعی را که باعث اضطراب می شدند تشخیص بدهد دچار ترس، شکست و نگرانی می شدند از اعتقادات خرافاتی و پیشگویانه برای آرامش خود استفاده می کردند.

و با توجه به اهمیت مسائل  اعتقادات خرافی و ارتباط آن با شرک، امروز به یکی از شبهات مطرح شده (آیا عطسه‌زدن نشانه صبر در انجام کارهاست) پاسخ می دهیم.

این پندار غلط طوری شایع‌شده که بسیاری از مردم نام عطسه را «صبر» گذاشته‌اند و گاهی که کسی عطسه کند، می‌گوید صبر آمد و دنبال این کار نباید رفت در حالی که عطسه عقلاً و شرعاً منشأ هیچ امری نیست. به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، یکی از مواردی که از سال‌های دور در میان برخی خانواده‌ها رواج داشته و همچنان تعداد قابل تأملی از مردم جامعه بر آن اعتقاد و باور دارند، آمدن صبر (عطسه) است به گونه‌ای که شخص بر این باور است که تعداد عطسه‌هایش در برنامه‌های روزمره و یا کاری او بسیار تأثیرگذار است.

با مطالعه تاریخ گذشته، به این نكته پی می بریم كه به اثر گذاری عطسه بسیار توجه شده است بطوری كه در توصیف دلاوری و شجاعت جنگجویی می گفتند: او آنچنان دلاوری است كه عطسه او را از به كام شیر رفتن و نبرد باز نمی دارد.

اسلام با این پندار خرافی مبارزه كرده، عطسه را نعمتی برای بدن برشمرده است كه مستلزم حمد و شكر پروردگار است.

پیامبر اكرم می فرماید: خداوند عطسه را دوست می دارد و خمیازه را مكروه می داند. هر گاه كسی عطسه كند، حمد خدا گوید و هر مسلمانی كه عطسه را می شنود، او را دعا گفته و از خداوند مزید رحمت طلب كند (بخاری؛ الجامع الصحیح، ج 5، ص 2290)

در برخی روایات آمده که عطسه موجب دفع بیماری می شود. یعنی عطسه در حقیقت نوعی مکانیسم دفاعی است از سوی بدن برای بیرون راندن عوامل مزاحم مثل میکروبها یا گرد و غبار و عوامل حسّاسیّت زا.

از این رو در ذیل به توصیه‌های آیت‌الله شهید دستغیب درباره این موضوع را می‌خوانید:

اموری که خداوند منشأ و سبب چیزی قرار نداده و بشر از روی وهم و خیال و پندار نادرست خود آن‌ها را سبب مستقل برای بروز خیر یا شر بیند و به پندار نادرست خود ترتیب اثر دهد، این پندار را «تطیّر» گویند که در حقیقت شریک برای خدا قرار داده است؛ مثلاً می‌خواست از روی میزان عقلی کاری را انجام دهد خودش یا دیگری عطسه‌ای کرد، اگر این عطسه را سبب شومی آن کار پنداشت و آن را از این جهت ترک کرد، این همان تطیّر و شرک است.

این پندار غلط طوری شایع شده که بسیاری از مردم نام عطسه را «صبر» گذاشته‌اند و گاهی که کسی عطسه کند، می‌گوید صبر آمد و دنبال این کار نباید رفت در حالی که عطسه عقلاً و شرعاً منشأ هیچ امری نیست، بلی شرعاً نشانه رحمت و عافیت عطسه‌کننده است و نیز شاهد صدق‌گفته‌ای که در آن حال گفته شده یا تصمیمی است که در آن حال گرفته شده بود. همچنین مانند کسی که اوضاع فلکی و حرکات کواکب را در حوادث مؤثر ببیند و رسیدن به سود و زیان را از آن‌ها شناسد و کاری را که می‌خواهد انجام دهد اگر به پندار خودش یا به گفته دیگری آن ساعت را نحس شمرد و آن کار را ترک نمود، شرک خواهد بود؛ چنانچه اگر بداند سود و زیان به دست توانای آفریدگار است و به وسیله دعا و صدقه از خدا کمک بجوید و به آن کار اقدام نماید توحید است و جز خیر به او چیزی نخواهد رسید. کسی که تکیه‌اش در اموری که برایش پیش می‌آید غیر خدا باشد، مبتلا به مرتبه‌ای از مراتب شرک است. مؤمن باید تنها تکیه‌اش خدا باشد «یَا مَنْ عَلَیْهِ مُعَوَّلِی»؛ ای خدا که تکیه من بر تو است بنابراین اکثر خلق به مرتبه‌ای از شرک مبتلایند، هر چند گوینده «لا اله الا الله» هم باشند. چنانکه در سوره یوسف تذکر می‌فرماید: «و ایمان نیاوردند بیشتر ایشان مگر اینکه مشرکند.» شرک پنهان، که نمونه‌اش تکیه بر غیر خداست.

یکی از علما مکرر می‌فرمود: حاجت من این است که مشرک نمیرم و به کسانی که برای زیارت عتبات یا حج مشرف می‌شدند، التماس می‌کرد از خدا بخواهید من با شرک نمیرم.

و راستی پاک شدن از شرک پنهان، بسیار سخت است. کارش برسد به جایی که جز به خدا تکیه نداشته باشد و بیم و امیدش منحصرا به خدا باشد. حتی اگر کسی هم به او احسانی کرد، از خدا بخواهد عوضش دهد. اگر کسی او را ناراحت کرد شکایتش را به خدا ببرد «یَا مَنْ إِلَیْهِ شَکَوْتُ أَحْوَالِی یَا رَبِّ» یا مثلاً کارش به جایی برسد که اگر مالک دنیا باشد و صبح کند در حالی که همه از کفش رفته باشد مثل پرکاهی باشد که از دوشش افتاده است. چنانکه مضمون روایت در معرفی مؤمن است. می‌بینید دلگرمی بچه و بیم و امیدش به مادر است، تقصیر هم ندارد. حد ادراکش فعلاً همین است، اما وقتی نور عقل آمد و فهمید که مادر هم مسخر پروردگار عالم است، خدا او را معین فرموده و مهر فرزند را به دلش افکنده، مهربانی مادر رشحه‌ای است از رحمت خداوند. آن وقت همان وضعی که بچه نسبت به مادر دارد، به مراتب بیشتر نسبت به خداوند پیدا می‌کند.

 

توي يه مقالة اينترنتي دربارة فلسفه اين صبر خوندم كه: شايد همة اين آتش­ها از گور كسي برخاسته كه زماني از خيابان رد مي­شده و يك عطسة نابهنگام باعث تصادف شده يا به كسي بر مي­گرده كه روي دستش بر اثر عطسة بي محل چاي ريخته و دست و پايش را سوزانده است.

البته كه اين اصلاً قابل قبول نيست چرا كه مطمئناً اعتقاد به اين خرافه بر مي­گردد به زمان­هاي قبل از اختراع ماشين.

در هر صورت شايد هيچوقت نتونيم پي­ببريم كه ريشة اين خرافه از كي توي خاك وجود ما جا خوش كرده اما مهم اينه كه ما كي قصد داريم اين ريشه را از خاك بيرون بكشيم.

منبع: خبرگزاری فارس، تبیان و…

دسته:آداب و رسوم اطلاعات عمومی متفرقه

درباره پورشمس الدین

بسمه تعالی با توجه به اینکه امروزه یکی از راههای ارتباطی همین طور یکی از راههای آشنایی با مکان ها و ابزارهای مختلف فضای مجازی و اینترنت است و تقریبا تمامی شهرها و بخش عمده ای از روستاها هم وبلاگ یا سایت هایی برای معرفی خود اختصاص داده اند، در راستای همین اصل بر آن شدیم تا روستای خوش آب و هوای زمین انجیر را برای شما عزیزان معرفی کرده و هم همت خود را در راستای پیشرفت روزافزون روستا و شهرمان رابر به کار گرفته و از آنجایی که این روستا گردشگران زیادی را علی الخصوص در فصل های بهار و تابستان همه ساله به خود اختصاص می دهد مختصر توضیحی برای دوستداران و گردشگران این دیار که قصد بازدید از مکانهای دیدنی رابر و زمین انجیر را دارند باشد، لذا قطعا یکی از مکان های دیدنی هر شهرستانی روستاهای آن می باشند و روستای زمین انجیر هم با اختصاص دادن بخشی از زیبایی شهرستان رابر شامل باغ ها، مزارع و… در فصل بهار و رودخانه گذرنده از میان این روستا (رودخانه رودبر)- که از سرشاخه های هلیل رود میباشد، در نتیجه هدف نهایی چیزی جز پیشرفت و آبادانی شهرمان رابر و علی الخصوص روستای زمین انجیر نمی باشد و امیدواریم مطالبی که در این وبسایت قرار میگیرد مورد پسند شما قرار گرفته و همینطور امیدواریم که بتوانیم وظیفه ی خود را در راستای پیشرفت بیش از پیش روستا به نحو احسن انجام دهیم. ما را از انتقادات، پیشنهادات و نظرات خود بی بهره نگذارید و انتقادات، پیشنهادات و نظرات خود را از طریق یکی از شیوه های زیر با اینجانبان در میان بگذارید: ۱- در بخش نظرات مطالب ۲- ایمیل: apsh69[at]yahoo{.}com (احمد پورشمس الدین) و mapsh66[at]yahoo{.}com (محمدعلی پورشمس الدین) و info[at]zaminanjir{.}ir ایمیل زمین انجیر به امید ظهور عدالت گستر گیتی

2 دیدگاه در پاسخ به یک شبهه: آیا عطسه زدن نشانه صبر است؟

 1. دوست

  سلام
  خدمت دوستان های عزیز سلام می کنم ان شاالله همیشه در خدمت به خلق الله موفق و موید باشید
  التماس دعای فرج

  پاسخ
 2. مرضيه

  سلام ممنون ازاطلاعات مذهبي وشرعي كه دراختيارمردم گذاشتيد.من يه دختر25سالم كه خودم درمورد ارتباط عطسه باصبر هيچ اعتقادي ندارم ولي درمورد ازدواجم تا يك عطسه مياد پدرومادرم جواب رد ميدن ولي من تاالان هروقت يك عطسه اومده صحت اون حرف برام ثابت شده خواهشا كمكم كنيد

  پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله ریاضی *